УКРАЇНА ПІДЗАМЧІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ РАДИВИЛІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ДУБЕНСЬКОГО РАЙОНУ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ код ЄДРПОУ 25318401, вул. Шкільна 2, с. Підзамче, Дубенський р-н, Рівненська обл., 35552 E-mail: pidzamche@ukr.net |
НАКАЗ
14.02.2025 № 26
Про організацію роботи щодо запобігання
насильству та унеможливлення жорстокого
поводження з дітьми у закладі освіти
у 2024-2025 навчальному році
На виконання Указу Президента України №195/2020 «Про Національну стратегію розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі», Указу Президента № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», наказу МОН «Про деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти» № 1646 від 28.12.2019, відповідно до Закону України «Про освіту», Закону України «Про запобігання і протидію домашньому насильству», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми» № 3792-IX від 06.10.2024 року та міжвідомчого алгоритму взаємодії щодо превенції та протидії булінгу (цькуванню) лист МОН від 19.09.2024 р. №1/17118-24, листа МОН України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню) від 18 грудня 2018 року № 2657 VIII», листа Міністерства освіти і науки України від 20.03.2020 № 6/480-20 «Про план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти», рішення педагогічної ради (протокол №7 від 14.02.2025) з метою створення безпечного освітнього середовища, запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми, сприяння реалізації прав осіб, постраждалих від насильства та ефективного реагування на факти насильства в закладах освіти
НАКАЗУЮ:
- Затвердити Положення про запобігання і протидію насильству та жорстокому поводженню з дітьми у закладі освіти (додаток 1).
- Створити постійно діючу комісію з розслідування випадків запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми у ліцеї (додаток 2).
- Призначити заступника директора з виховної роботи Людмилу БРУЯКУ, уповноваженою особою для здійснення невідкладних заходів реагування у випадках виявлення фактів насильства та отримання заяв/повідомлень від батьків, або осіб, що їх заміняють, постраждалої дитини чи інших осіб.
- Соціальному педагогу Людмилі БРУЯЦІ:
4.1. Забезпечувати соціально-психологічний супровід здобувачів освіти, постраждалих від жорстокого поводження чи насильства.
4.2. Довести до відома батьків, або осіб, що їх заміняють, здобувачів освіти, педагогічних працівників та інших учасників освітнього процесу щодо їх обов’язку повідомляти про випадки насильства, учасниками або свідками яких вони стали, або підозрюють про його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.
4.3. Вчасно повідомляти адміністрацію навчального закладу та відповідні уповноважені підрозділи органів Національної поліції України, Службу у справах дітей про випадки насильства.
5. Класним керівникам 1-11 класів:
5.1. Нести персональну відповідальність за дотримання законодавства щодо захисту суспільної моралі, попередження випадків жорстокості та насильства серед неповнолітніх, активізувати діяльність, спрямовану на розвиток духовності та зміцнення моралі у дітей.
5.2. Проводити виховні години у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, що спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства.
5.3. У разі виявлення ознак чи факторів, що можуть вказувати на домашнє насильство, складні життєві обставини, жорстоке поводження з дитиною або ризики щодо їх виникнення стосовно дитини, повідомити керівникові закладу освіти, заступникам директора чи соціальному педагогу таку інформацію, з метою планування подальших дій щодо заходів з надання медичної, психологічної або іншої допомоги постраждалому.
6. Заступнику директора з виховної роботи Людмилі БРУЯЦІ розробити план заходів щодо запобігання випадкам насильства у закладі на 2024-2025 навчальний рік.
7. Затвердити «План заходів щодо запобігання випадкам насильства та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми у закладі освіти на 2024-2025 навчальний рік» (додаток 3).
8. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.
Директор Людмила ВОРОНКО
Додаток 1
до наказу 14.02.2025 № 26
ПОЛОЖЕННЯ
про запобігання і протидію насильству та жорстокому поводженню з дітьми у закладі освіти
- Загальні положення.
Положення регулює питання організації захисту дітей від різних форм насильства та жорстокого поводження в Підзамчівському ліцеї Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області.
Положення розроблено на основі Законів України «Про освіту», «Про запобігання та протидію домашньому насильству», «Про охорону дитинства», «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми» від 06.10.2024 № 3792-IX та міжвідомчого алгоритму взаємодії щодо превенції та протидії булінгу (цькуванню) лист МОН від 19.09.2024 р. №1/17118-24, Постанов Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статті» від 22.08.2018 №658, «Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах» від 01.06.2020 № 585, «Про внесення змін до Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження» від 28.07.2021 № 775; наказу Міністерства освіти та науки України від 02.10.2018 № 1047 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами»; наказу Міністерства соціальної політики України, Міністерства внутрішніх справ України від 13.02.2019 № 369/180 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02.04.2019 № 333/33304) «Про затвердження Порядку проведення оцінки ризиків вчинення домашнього насильства».
1.1.Основні терміни:
Безпечне освітнє середовище - сукупність умов у закладі освіти, що унеможливлюють заподіяння учасникам освітнього процесу фізичної, майнової та/або моральної шкоди, зокрема внаслідок недотримання вимог санітарних, протипожежних та/або будівельних норм і правил, законодавства щодо кібербезпеки, захисту персональних даних, безпечності та якості харчових продуктів та/або надання неякісних послуг з харчування, шляхом фізичного та/або психологічного насильства, експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, приниження честі, гідності, ділової репутації, поширення неправдивих відомостей, пропаганди та/або агітації, у тому числі з використанням кіберпростору, а також унеможливлюють вживання на території та в приміщеннях закладу освіти алкогольних напоїв, тютюнових виробів, наркотичних засобів, психотропних речовин.
Жорстоке поводження з дітьми - будь-які форми фізичного, психологічного, сексуального або економічного насильства над дитиною, зокрема домашнього насильства, а також будь-які незаконні угоди стосовно дитини, зокрема вербування, переміщення, переховування, передача або одержання дитини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану дитини.
Насильство - це будь-які навмисні дії одної людини по відношенню до іншої, які порушують її конституційні права й свободи і наносять їй моральну шкоду, шкоду її фізичному чи психічному здоров’ю.
Види насильства:
- економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру;
- психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи;
- сексуальне насильство - форма домашнього насильства, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності;
- фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Булінг (цькування) - тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
Види булінгу (цькування):
- фізичне насильство (тілесні ушкодження, які завдають болю, призводять до порушень психічного та фізичного здоров’я, чи навіть смерті; це штовхання і смикання; удари, стусани, побиття; знущання, викручування рук; жбурляння предметів; спроби задушити);
- психологічне насильство (тиск на психіку іншої людини, який проявляється у нанесенні словесних образ, погроз, залякуванні, переслідуванні);
- економічне (крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей, вимагання грошей);
- сексуальне (у випадках булінгу: принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомки у переодягальнях, поширення образливих чуток, сексуальні погрози, жарти); кібербулінг (приниження за допомогою мобільних телефонів, Інтернету, інших електронних пристроїв).
- Основні завдання щодо захисту від різних форм насильства та жорстокого поводження в закладі освіти.
2.1. Підзамчівський ліцей Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області здійснює:
Управлінські рішення:
- заходи щодо безпеки приміщень і території ліцею;
- аналіз психологічного клімату закладу освіти;
- розробку та ухвалення внутрішніх документів, правил поведінки, посадових інструкцій, алгоритмів дій, механізмів повідомлення про випадки насильства, виявлення та реагування на випадки насильства;
- залучення психологічної служби ліцею для ефективної роботи з попередження та виявлення випадків насильства;
- визначення партнерських державних установ, механізмів взаємодії з ними для надання допомоги тим, хто постраждав від насильства, кривдникам та свідкам;
- моніторинг рівня безпеки, комфортності та інклюзивності ліцею.
Просвітницькі рішення:
- включення до навчального плану тем поваги та дотримання прав людини, загальнолюдських цінностей, рівності та недискримінації;
- реалізація просвітницьких, профілактичних заходів, які сприяють розвитку особистості та моральному становленню здобувачів освіти, духу співробітництва та партнерства, взаємоповаги, навичок ефективного спілкування, критичного мислення, ненасильницького вирішення конфліктів, управління емоціями та подолання стресових ситуацій;
- інформування батьків про проблему насильства та підтримка батьків тих здобувачів освіти, які зазнали знущань та насильства;
- професійна підготовка і навчання педагогічних та інших працівників ліцею принципів позитивного мислення та підтримки дисципліни ненасильницькими методами, способів попередження агресивної поведінки та проявів насильства, стратегій безпечної поведінки.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про освіту» заклади освіти, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності, зобов’язані забезпечувати на своїх веб-сайтах (у разі їх відсутності – на веб-сайтах своїх засновників) відкритий доступ до такої інформації та документів: статут закладу освіти, правила поведінки здобувача освіти в закладі освіти, Положення про запобігання та протидію насильству та жорстокому поводженню з дітьми в закладі освіти.
2.2. Керівник закладу освіти та/або уповноважена особа з питань про запобігання та протидію насильству та жорстокому поводженню з дітьми:
– затверджує Положення про запобігання і протидію насильству та жорстокому поводженню з дітьми в закладі освіти з урахуванням Типової програми унеможливлення насильства та жорстокого поводження з дітьми та Порядку реагування на випадки насильства та жорстокого поводження з дітьми, затверджених Кабінетом Міністрів України, забезпечує його оприлюднення, обов’язкове ознайомлення з ним працівників закладу та здійснює контроль за його виконанням;
– розглядає усні та письмові заяви (скарги, повідомлення) про випадки насильства або жорстокого поводження з дитиною в закладі освіти протягом однієї доби з моменту надходження та у разі виявлення ознак насильства або жорстокого поводження невідкладно повідомляє про це батьків, інших законних представників дитини, а також письмово повідомляє уповноважений підрозділ органу Національної поліції України та службу у справах дітей;
– сприяє проходженню особами, які вчинили насильство або жорстоке поводження з дитиною, стали свідком або постраждали від насильства або жорстокого поводження, відповідної програми для таких осіб.
- Права та обов’язки учасників освітнього процесу.
- Здобувачі освіти
Мають право на:
- якісні освітні послуги;
- індивідуальну освітню траєкторію, що реалізується, зокрема, через вільний вибір видів, форм і темпу здобуття освіти, закладів освіти і запропонованих ними освітніх програм, навчальних дисциплін та рівня їх складності, методів і засобів навчання;
- інші необхідні умови для здобуття освіти, у тому числі для осіб з особливими освітніми потребами та із соціально незахищених верств населення;
- свободу творчої, спортивної, оздоровчої, культурної, просвітницької, наукової і науково-технічної діяльності тощо;
- особисту або через своїх законних представників участь у громадському самоврядуванні та управлінні закладом освіти;
- безпечні та нешкідливі умови навчання і праці;
- повагу людської гідності;
- проходження відповідної програми для осіб, які вчинили насильство або жорстоке поводження з дитиною, стали свідком або постраждали від насильства або жорстокого поводження;
- захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувачам освіти.
Зобов’язані:
- поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;
- відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих, довкілля;
- дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти;
- повідомляти керівництво закладу освіти про факти насильства або жорстокого поводження з дітьми, а також стосовно інших учасників освітнього процесу.
3.2. Педагогічні працівники
Мають право на:
- захист професійної честі і гідності;
- захист під час освітнього процесу від будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, від пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю.
Зобов’язані:
- сприяти розвитку здібностей здобувачів освіти, формуванню навичок здорового способу життя, дбати про їхнє фізичне і психічне здоров’я;
- поважати гідність, права, свободи і законні інтереси всіх учасників освітнього процесу;
- настановленням і особистим прикладом утверджувати повагу до суспільної моралі та суспільних цінностей, зокрема правди, справедливості, патріотизму, гуманізму, толерантності, працелюбства;
- формувати у здобувачів освіти усвідомлення необхідності додержуватися Конституції та законів України, захищати суверенітет і територіальну цілісність України;
- виховувати у здобувачів освіти повагу до державної мови та державних символів України, національних, історичних, культурних цінностей України, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання України та навколишнього природного середовища;
- формувати у здобувачів освіти прагнення до взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами;
- захищати здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психологічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти, запобігати вживанню ними та іншими особами на території закладів освіти алкогольних напоїв, наркотичних засобів, іншим шкідливим звичкам;
- додержуватися установчих документів та правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, виконувати свої посадові обов’язки;
- у разі виявлення ознак насильства або жорстокого поводження з дитиною: вжити невідкладних заходів для припинення насильства або жорстокого поводження з дитиною; за потреби надати домедичну допомогу, викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги та звернутися до органів Національної поліції України; повідомити керівника закладу освіти та принаймні одного з батьків або інших законних представників дитини, яка вчинила насильство або жорстоке поводження, та дитини, яка постраждала від насильства або жорстокого поводження;
- у разі вчинення жорстокого поводження з дитиною керівником закладу освіти невідкладно повідомити про це засновника закладу освіти та/або уповноважений ним орган (особу).
3.3. Батьки здобувачів освіти:
Мають право на:
- отримання інформації про діяльність закладу освіти, результати навчання своїх дітей (дітей, законними представниками яких вони є), результати оцінювання якості освіти в закладі освіти та його освітньої діяльності;
- подавати керівнику закладу освіти (у разі вчинення жорстокого поводження з дитиною керівником закладу освіти – засновнику закладу освіти та/або уповноваженому ним органу (особі) усні та письмові заяви (скарги, повідомлення) про випадки насильства або жорстокого поводження з дитиною, а також стосовно інших учасників освітнього процесу, вимагати невідкладного (протягом однієї доби з моменту надходження) реагування на такі випадки.
Зобов’язані:
- виховувати у дітей повагу до гідності, прав, свобод і законних інтересів людини, законів та етичних норм, відповідальне ставлення до власного здоров’я, здоров’я оточуючих і довкілля;
- поважати гідність, права, свободи і законні інтереси дитини та інших учасників освітнього процесу;
- дбати про фізичне і психічне здоров’я дитини, сприяти розвитку її здібностей, формувати навички здорового способу життя;
- формувати у дитини культуру діалогу, культуру життя у взаєморозумінні, мирі та злагоді між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами, представниками різних політичних і релігійних поглядів та культурних традицій, різного соціального походження, сімейного та майнового стану;
- настановленням і особистим прикладом утверджувати повагу до суспільної моралі та суспільних цінностей, зокрема правди, справедливості, патріотизму, гуманізму, толерантності, працелюбства.
4. Відповідальність осіб причетних до булінгу (цькування)
4.1. Відповідальність за булінг (цькування) встановлена статтею 173
п.4 Кодексу України про адміністративні правопорушення такого змісту:
Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, - тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.
Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, - тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.
Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, - тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.
Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, - тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.
4.2. Неповідомлення директором закладу уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу, - тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку.
5. Взаємодія з установами, які здійснюють заходи у сфері запобігання та захисту від різних форм насильства та жорстокого поводження в закладах освіти.
5.1. Налагодження співпраці із службою у справах дітей Радивилівської міської ради, центром соціальних служб сім’ї, дітей та молоді, представниками правоохоронних органів, громадських інституцій.
5.2. Розроблення спільних планів роботи з проведення превентивних інформаційно-просвітницьких заходів з усіма учасниками освітнього процесу з питань запобігання та протидії насильству та булінгу (цькування).
5.3. Участь представників інших установ у професійному інформуванні усіх учасників освітнього процесу щодо запобіганню насильству та булінгу (цькування).
5.4. Залучення представників служби у справах дітей, центрів соціальних служб сім’ї, дітей та молоді, представників правоохоронних органів, громадських інституцій до розгляду звернень, заяв всіх видів насильства та булінгу (цькування).
5.5. Забезпечити взаємодію із місцевими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги при проведенні спільних правопросвітницьких заходів щодо запобігання та протидії булінгу (цькування) та домашньому насильству, а також спрямування осіб, що постраждали від булінгу (цькування) та домашнього насильства до найближчої точки доступу системи безоплатної правової допомоги з метою отримання правової інформації та консультації, а при необхідності, забезпечення представництва їх інтересів у суді.
6. Прикінцеві положення.
6.1. Положення про запобігання та протидію насильству та жорстокому поводженню з дітьми в Підзамчівському ліцеї Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області затверджується наказом керівника закладу і є обов’язковими до виконання усіма учасниками освітнього процесу.
6.2. Учасники освітнього процесу мають бути ознайомлені з порядком захисту дітей від різних форм насильства та жорстокого поводження в закладі.
Додаток 2
до наказу від 14.02.2025 №26
Склад комісії
з розслідування випадків запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми у Підзамчівському ліцеї Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області
Людмила ВОРОНКО, директор ліцею, голова комісії.
Людмила БРУЯКА, заступник директора з виховної роботи, заступник голови комісії.
Світлана МЕЛЬНИЧУК, вчитель початкових класів, секретар.
Анатолій МЕЛЬНИЧУК, заступник директора з навчально-виховної роботи, член комісії.
Тетяна МЕЛЬНИЧУК, педагог-організатор, класний керівник, член комісії.
Олександр ТКАЧУК, вчитель історії та правознавства, член комісії.
Галина ПОТІЙЧУК, вчитель української мови та літератури, класний керівник, член комісії.
Тамара БОТАРЕВА-ТІВОН, вчитель основ здоров’я, член комісії.
Іванна АТАДЕНКО, представник батьківської громадськості, член комісії (за згодою).
Додаток 3
до наказу від 14.02.2025 №26
План заходів
щодо запобігання випадкам насильства та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми у закладі освіти
на 2024-2025 навчальний рік
№ з/п |
Зміст заходу |
Термін проведення |
Цільова аудиторія |
Відповідальний |
1. |
Дотримуватися порядку реагування та порядку дій при виявленні випадків насильства та жорстокого поводження з дітьми під час воєнного часу. |
Впродовж року |
Учасники освітнього процесу |
Адміністрація |
2. |
Здійснювати у закладі просвітницько-профілактичні заходи з педагогами, батьками, підлітками щодо роз’яснення основних причин, ознак насильства в освітньому середовищі та оволодіння практичними навичками оперативного реагування, запобігання таким ситуаціям під час воєнного часу. |
Впродовж року |
Учасники освітнього процесу |
Класні керівники, соціальний педагог, практичний психолог |
3. |
Висвітлювати та поновлювати інформацію на сайті ліцею з контактними телефонами відповідних служб, гарячої лінії. |
Вересень |
Учасники освітнього процесу, відвідувачі сайту |
Адміністратор сайту |
4. |
Дотримуватися правил поведінки здобувачів освіти у закладі та спостерігати за їх дотриманням. |
Впродовж року |
1-11 класи |
Класні керівники, Президент ліцею, шкільний омбудсмен |
5. |
Здійснювати спостереження за чергуванням вчителів та учнів на перервах. Ознайомити чергових із правилами евакуації та планом евакуації учасників освітнього процесу під час сигналу «Повітряна тривога» під час воєнного стану. |
Впродовж року |
Вчителі, 8-11 класи |
Адміністрація, Президент ліцею, шкільний омбудсмен |
6. |
Продовжити співпрацю з підрозділами Радивилівського відділення поліції Дубенського відділу поліції ГУНП в Рівненській області (ювенальної поліції), службою у справах дітей. |
Впродовж року |
Учасники освітнього процесу |
Адміністрація |
7. |
Попереджувати будь-які прояви глузування, насильства, жорстокого поводження у класах. Виконувати свої функціональні обов’язки щодо об’єднання класу, згуртування учнів під час воєнного стану. |
Впродовж року |
Класні керівники, вчителі-предметники |
Класні керівники, вчителі-предметники |
8. |
Своєчасно виявляти батьків або осіб, що їх замінюють які ухиляються від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо створення належних умов для життя, навчання та виховання учнів в умовах воєнного стану. |
Впродовж року |
Батьки |
Класні керівники, психологічна служба |
9. |
Своєчасно повідомляти адміністрацію ліцею щодо порушень правил безпечного освітнього простору та випадків насильства та жорстокого поводження з дітьми. |
Впродовж року |
Учасники освітнього процесу |
Адміністрація |
10. |
Забезпечити проведення роз’яснювальної роботи серед учнів та батьків щодо безпечного освітнього середовища через різноманітні форми роботи під час воєнного стану. |
Впродовж року |
Учасники освітнього процесу |
Класні керівники |
11. |
Проводити діагностику психологічного клімату класу і виявляти дітей, які зазнали прояви насильства чи жорстокого поводження зі сторони своїх однокласників. |
За запитом |
Учасники освітнього процесу |
Практичний психолог |
12. |
Посилити індивідуальну роботу з учнями, схильними до правопорушень, та їх батьками. |
Впродовж року |
Учасники освітнього процесу |
Класні керівники, психологічна служба |
13. |
Забезпечити ефективне функціонування психологічної служби з питань створення безпечного освітнього середовища та запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми під час воєнного стану. |
Постійно |
Учасники освітнього процесу |
Адміністрація |
14. |
Проводити роботу в напрямку вдосконалення психолого-педагогічної компетентності та підвищення рівня психологічної культури вчителів та батьків для здійснення ефективної взаємодії дорослих з дітьми, побудованої на засадах довіри під час воєнного стану. |
Двічі на рік |
Вчителі, батьки |
Класні керівники, психологічна служба |
15. |
Перевірка приміщень, території закладу з метою виявлення місць, які потенційно можуть бути небезпечними та сприятливими для вчинення насильства чи жорстокого поводження з дітьми. |
Постійно |
Учасники освітнього процесу |
Заступник директора з господарської частини |
16. |
Вивчити стан мікроклімату в класних колективах (1,5,10 класи) з метою визначення рівня соціальної взаємодії. |
І семестр |
1,5,10 кл |
Психологічна служба |
17. |
Поновлення та доповнення інструментарію для діагностування рівня напруги, тривожності в учнівських колективах під час воєнного стану. |
Впродовж року |
Учасники освітнього процесу |
Практичний психолог |
18. |
Ведення обліку учнів, які схильні до правопорушень. |
Впродовж року |
5-11 класів |
Соціальний педагог |
19. |
Здійснення системного спостереження за відвідуванням учнями ліцею. Здійснення профілактичних рейдів «Стоп куріння», «Урок». |
Постійно |
1-11 класів |
Адміністрація |
20. |
Проведення тематичних зустрічей з працівниками ювенальної поліції, ССД. |
Впродовж року |
Учасники освітнього процесу |
Адміністрація |
21. |
Залучення учнів, вразливих категорій (батьки УБД, сиріт, напівсиріт, батьки, яких за кордоном та інше), до участі у різноманітних заходах. |
Постійно |
1-11 класи |
Педагог- організатор |
22. |
Взяти участь у всеукраїнській акції «16 днів проти насильства» (заходи згідно окремого плану). |
Листопад - грудень |
Учасники освітнього процесу |
ЗДВР, педагог- організатор |
23. |
Відзначення дня толерантності (за окремим планом). |
16.11 |
1-11 класи |
ЗДВР |
24. |
Психологічний та соціально – педагогічний супровід батьків та дітей з особливими освітніми потребами. |
Впродовж року |
Батьки та діти з ООП 1-11 класи |
Команда супроводу |
25. |
Консультативна допомога у налагодженні ефективної взаємодії та розв’язанні конфліктних ситуацій під час воєнного стану. |
Впродовж року |
Учасники освітнього процесу |
Психологічна служба |
26. |
Проведення тематичних тижнів (заходи за окремим планом). |
Впродовж року |
Учасники освітнього процесу |
ЗДНВР |
27. |
Функціонування «Скриньки довіри» в закладі освіти під час воєнного стану. |
Постійно |
Учасники освітнього процесу |
ЗДВР |
28. |
Етичні бесіди, виховні години, години спілкування «Кожна дитина має право», «Скажи насильству: Ні!», «Діти без насильства», «Для чого живе людина?», «Зупинимо насильство разом», «Поважаймо один одного», «Життя без насильства», «Ми-різні, але ми-рівні», «STOP насильству», «Подолаймо образи разом», «Мій світ без насильства», «Що значить бути толерантним», «Конфлікти та їх подалання», «В країні добрих ввічливих людей», «Планета толерантності», «Кібербулінг та кібермобінг - сучасні загрози». |
Впродовж року |
1-11 класи |
Класні керівники, психологічна служба |
29. |
Організація екскурсій по рідному краю. |
Впродовж року |
1-11 класи |
Класні керівники |
30. |
Практичні заняття за програмою виховної роботи з питань протидії торгівлі дітьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція». |
Жовтень,травень |
7-11 |
Психологічна служба |
31. |
Сприяння участі дітей в різних конкурсах, фестивалях, турнірах, іграх. |
Впродовж року |
учні 1-11 класів |
Педагог-організатор, соціальний педагог |
32. |
Підготовка дітей із соціально-незахищенних категорій до участі у масових заходах. |
Згідно плану |
Діти пільгових категорій |
Педагог-організатор |
33. |
Година спілкування «Правила поведінки в екстремальних ситуаціях». |
Вересень |
1-11 |
Класні керівники |
34. |
Виступи на батьківських зборах щодо допомоги побудови раціонального діалогу з дітьми з метою попередження стресогенних ситуацій в умовах воєнного стану. |
Впродовж року |
батьки |
Класні керівники, соціальний педагог |
35. |
День позитиву до Всесвітнього дня дитини. Шкільний кінозал. Перегляд улюблених мультфільмів про добро. |
Листопад |
1-5 |
Педагог-організатор |
36. |
Правовий турнір до Міжнародного дня захисту прав людини «Знай свої права та виконуй обов’язки». |
Грудень |
9-11 |
Вчитель правознавства |
37. |
Відеолекторій «Про безпечну поведінку під час війни». |
Січень |
1-11 |
Педагог-організатор |
38. |
Уроки безпеки «Безпечний інтернет» за програмою «Стоп секстінг». |
Лютий |
1-11 |
Класні керівники |
39. |
Перегляд відеороликів «Знати, щоб жити!» |
Березень |
5-11 |
Педагог-організатор |
40. |
Зустріч з працівниками правоохоронних органів «Відповідальність неповнолітніх за скоєння злочину» |
Квітень |
5-11 |
Соціальний педагог |
41. |
Флешмоб «Я - проти насильства» |
Травень |
5-9 |
Педагог-організатор |