Суть роботи психолога
Гармонійний розвиток дитини це –
не лише інтелектуальний розвиток,
але й розвиток фізичний,
емоційний, особистісний.
Сутьроботи психолога в ліцеїполягає в пошуку оптимального способу взаємодіїдитини, їїродини, всіхучасниківпедагогічногопроцесу. Йогопризначення – допомогтидитиніадаптуватися до вимог і правил ліцею, а педагогам у створенні умов для успішногонавчання і розвиткудитини, свогопевногокомфортноговнутрішньогосередовища. Психологічний супровіднавчання і вихованняИ будується, виходячи з особливостейнавчального закладу, контингенту учнів, традицій і творчого потенціалу педагогічного колективу, на виборііндивідуального «маршруту» супроводу, тобтопрограм, спрямованих не лише навирішення проблем і ускладнень, але й на їхзапобігання.
Беручи до увагивсіпереліченіфакторислідзазначити, що в нашомуліцеїпсихологічна робота за своєюспрямованістюділиться на три напрями:
• робота з учнями;
• робота з педагогічнимколективом;
• робота з батьками.
За своєю структурою всі напрямки містять практично одні й ті ж самівидироботи.
І. Робота з учнями.
Складаєтьсяізпрофілактичної, діагностичної та корекційно-розвивальноїдіяльності.
До профілактичноїдіяльностіможнавіднести:
• проведенняпрофілактичнихлекцій за різноманітними темами, середякихпрофілактикатютюнопаління, алкоголізму та наркозалежності, попередженнянасильницькоїповедінки і т.п.;
• ознайомленняізстатистичнимиданимищодозапропонованих тем, створеннявласної статистики;
• проведенняінтерактивних занять, ігор, круглихстолів, диспутів;
• перегляд відеоматеріалів з метою попередженняадиктивноїповедінки.
Діагностична робота передбачає:
• дослідженняпсихологічноїадаптаціїучнів1-х, 5-х та 10-х класів;
• дослідженняпізнавальноїсфери школяра (увага, пам`ять, мислення);
• дослідженняпрофесійнихздібностей і нахилівстаршоклассників;
• дослідженняособливостейемоційноїсфериучня та йогоособистості в цілому;
• дослідженнямотиваційноїсфери і спрямованостіособистостіучня;
• дослідженняміжособистіснихстосунків та взаємин в колективі та родині.
При цьомузастосовуєтьсябагатопсихологічних методик з постійнимоновленнямметодичного арсеналу.
Особлива увагаприділяєтьсядослідженнюособистісноїсфери і в першу чергупсихофізіологічнихпоказників.
Корекційно-розвивальна роботаведетьсяпереважно за індивідуальнимзапитом (індивідуальною потребою).
Консультативна, просвітницька, навчальнадіяльністьвключає в себе великукількістьознайомчихбесід, зустрічей з цікавими людьми, з представникамисоціальноїслужби, громадських та молодіжнихорганізацій. Такожсюдиможнавіднести перегляд відеоматеріалів, створеннявласнихсценаріїв і фільмів на різноманітніактуальні теми. Проводиться консультування з питаньадаптації до нових умов навчання, складовихуспіхусучасноїмолодоїлюдини, мотивації і результативностінавчання.
ІІ. Робота з педагогічним колективом:
Містить в собідослідженняособистісноїсфери учителя, міжособистіснихвзаємин (взаємин в педагогічномуколективі), факторів, щосприяютьабозаважаютьрозвиткувчителя, виявляють стиль спілкування з учнями і т.п.
Крім того, педагогічнийколектив повинен бути завжди в курсіостанніхпсихологічних новинок, починаючивідоптимізаціїміжособистісногоспілкування, і, закінчуючиособливостямиповедінки людей,схильних до адитивноїповедінки.
Для цього ми широко використовуємопсихологічнітренінги, арттерапевтичнізаняття для вчителів з метою релаксації, а такожстимуляціїїхтворчогопотенціалу.
ІІІ. Робота з батьками:
Так само, як і напрямироботи з учнями та вчителями, робота з батьками здійснюєтьсяякомогарізнобічно: це і просвітницьківиступи на батьківськихзборах, і розробкабуклетів з актуальнихпитань (висвітлення проблем і наданняпорад); вивченняміжособистіснихстосунків (дитина – батьки, батьки – батьки, батьки – учителі, учителі – учні) та вивчення «задоволеності» чи «незадоволеності» роботоюшколи з боку батьків. Збатькамипрацюємояк у групах, так і індивідуально.
VІ.Навчальн діяльність психолога.
Підготовкадорізнихконкурсів, змагань, різноманітнихзборів, засідань, олімпіади з педагогіки та психології, тижня психології та ін.
Аналітична робота полягає у зведеннівсіхіснуючихданихщодо кожного класу і кожного учня. На базіцихданихроблятьсявисновки та певнірекомендації для учнів, для їхбатьків, вчителівстосовновирішеннявиявлених проблем. Рекомендаціїможуть бути універсальними (одні й тісамі для кожногоучня і для кожного класу), а можуть бути індивідуальними. Рекомендаціїдозволяютьзастосовуватиіндивідуальнийпідхід для кожного, особливо до тих, хтопотрапляє у створену картотеку дітей «групиризику». Можуть бути спрогнозовані й описаніпевніваріантиповедінкиокремихучнів у різнихнавчальнихабокритичних, стресовихситуаціях.
Системна комплексна робота психолога, класнихкерівників, учителів, батьків, спрямована на дітей, даєпозитивнірезультати.
Накопиченийдосвідреалізаціїрізноманітних форм взаємодіїучнями, педагогами і батьками дозволяєстверджувати, щокожна з них окремодаєможливістьдосягтипоставленоїцілі. Однак, комплексневикористаннявсіхцих форм даєнабагатовідчутнішірезультати, сприяєвирішеннювузьких задач, дозволяєвибудуватиіндивідуальний психолого-педагогічнийпідхід для кожноїдитини.